W jaki sposób oszacować cenę naszej nieruchomości?

Często osoby które nie zajmują się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, a są jedynie okazjonalnymi sprzedawcami swoich mieszkań mają dylemat w jakiej cenie wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż. Często takie osoby studiują ogłoszenia w internecie, sprawdzają oferty w biurach nieruchomości. Ostatecznie do oszacowanej wartości dodają jeszcze swoją wartość sentymentalną, jeżeli mieszkają w danym mieszkaniu wiele lat. Ostatecznie wykalkulowana w ten sposób cena nie ma nic wspólnego z ceną rynkową. Wstępną cenę rynkową jest może w wielu przypadkach prawidłowo oszacować pośrednik obrotu nieruchomościami. Większość sprzedających również nie chce korzystać z usług rzeczoznawców, którzy są w stanie z dużą dokładnością podać wartość danej nieruchomości, z tym, że taka usługa oczywiście również kosztuje. Najczęściej obserwujemy zawyżenie realnej wartości nieruchomości przez sprzedających o około 10% chociaż zdarzają się przypadki dwukrotnego zawyżenia ceny jaką można realnie uzyskać na rynku. Tak znaczne zawyżenie ceny powoduje, że nieruchomość przez kilka lat jest oferowana na sprzedaż lub jest całkowicie niesprzedawalna. Często też nieruchomości, które są wystawione na sprzedaż są również jednocześnie wynajmowane i wtedy właściciel nie jest mocno zainteresowany obniżeniem ceny.

W jaki sposób spada początkowa cena nieruchomości?

wycena nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości jest poważną decyzją i grę wchodzą tu poważne kwoty często cały dorobek życia. Najczęściej sprzedający obniżają ceny po kilku miesiącach, gdy stwierdzają brak zainteresowania kupujących w cenie jaką początkowo zaoferowali. Również przyczyną nieobniżania ceny są kwestie podatkowe, gdy zbyt szybkie zbycie nieruchomości powoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Zarówno w internecie jak i w biurach pośrednictwa nieruchomości jest bardzo duża ilość ofert sprzedaży nieruchomości. Niektóre z nich ze względu na nietypowy charakter, lokalizację, czy koszt rewitalizacji przez długie lata nie może znaleźć nabywcy, a właścicielom najwyraźniej nie zależy na szybkiej sprzedaży swojej nieruchomości. Oferty z agencji pośrednictwa nieruchomości z Koszalina: http://galeriakoszalin.pl