Co to są księgi wieczyste?

Pomagają one w ustalenia stanu prawnego nieruchomości, gwarantują bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami i zabezpieczają kredyty hipoteczne. W skrócie można powiedzieć, że księga wieczysta jest publicznym rejestrem przestawiającym stan prawny nieruchomości. Pozwala on również określić jakie prawa jakim osobom przysługują do danej nieruchomości. Te gwarancje udziela nam państwo na podstawie ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Definicja ksiąg wieczystych wg wikipedii

W jaki sposób czytać księgi wieczyste?

 

mieszkanie księgi wieczysteKsięga wieczysta zbudowana jest z 4 działów. W dziale pierwszym znajdziemy informacje takie jak numer danej nieruchomości, numer działki, lokalizacja, lokale, sposób korzystania z nieruchomości przez lokatorów, służebność gruntowa, informacje dotyczące spółdzielni mieszkaniowych- jeżeli dotyczy.

W dziale drugim znajdują się dane właścicieli nieruchomości czy też użytkowników wieczystych, oraz informacje o prawach jakie przysługują danym użytkowników.

W dziale trzecim zapisane są wszystkie ograniczenia dotyczące danej nieruchomości takie jak ograniczone prawa rzeczowe, prawa i roszczenia osobiste, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością (egzekucja, wywłaszczenie).

Dział czwarty zawiera informacje dotyczące hipotek takie jak wysokość hipoteki, czego dotyczy jej zabezpieczenie i na kogo została ona ustalona.

Na co musimy zwrócić uwagę?

Każdy dział księgi wieczystej posiada wyodrębnioną rubrykę oznakowaną jako wzmianka. Jeżeli widnieją tam jakieś oznaczenia mamy do czynienia z sytuacją że został złożony wniosek do zmiany danego wpisu. Możemy wtedy spodziewać się sytuacji, gdy osoba widniejąca jako właściciel już nim nie jest, a odpowiednia informacja nie jest jeszcze wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. W takim przypadku aby uzyskać aktualne dane należy udać się do sądu.
Inną rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów są tzw. komentarze do migracji. Polegają one na sygnalizacji faktu, że część treści księgi została przeniesiona z wersji papierowej do wersji elektronicznej.

Jak korzystać z ksiąg wieczystych?

Są one prowadzone przez wydział ksiąg wieczystych w sądach rejonowych. Są one jawne i każdy kto posiada numer księgi może udać się do sądu i tam przejrzeć zawartość danej księgi. Od jakiegoś czasu można tego dokonać również w trybie online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeżeli jednak nie znamy numeru księgi wieczystej danej nieruchomości możemy wybrać się do wydziału geodezji Starostwa Powiatowego gdzie po dokonaniu odpowiednich formalności powinniśmy poznać żądany numer. Wszystkie formalności związane z księgami wieczystymi załatwią za Państwa agenci z agencji pośrednictwa nieruchomości Galeria Nieruchomości w Koszalinie http://galeriakoszalin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *