Sprzedaż mieszkań o dużej powierzchni

Obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkaniami dużymi tzn cztero i więcej pokojowymi szczególnie w nowym budownictwie. Natomiast w segmencie starszych mieszkań budowanych z wielkiej płyty ten trend spada. Mieszań dużych jest na rynku relatywnie mało, można uznać ich udział na około 15% ogółu mieszkań wystawionych na portalach z ogłoszeniami. Mieszkań o powierzchni ponad 100 m. kw. mamy jeszcze mniej ok 10%.

Jakie mieszkania są poszukiwane w segmencie dużych nieruchomości

biura nieruchomości Koszalin

Większość klientów poszukujących dużych mieszkań szuka w segmencie rynku pierwotnego z dobrą lokalizacją i wykończonych w wysokim standardzie. Często oprócz nowych mieszkań jest zainteresowanie na mieszkania nie starsze niż 10 lat.
Najtrudniej znaleźć kupców na mieszkania duże w starym budownictwie i jednocześnie z wysokim czynszem. Jeżeli mamy dużą powierzchnię mieszkalną i dodatkowo wysoki czynsz od metra kwadratowego opłaty miesięczne stają się bardzo wysokie. W takim przypadku może się okazać, że taniej będzie zamieszkać w domu zamiast w mieszkaniu.

Mieszkać w dużym mieszkaniu czy mniejszym domu?

Koszty zależą również od sposobu w jaki zarządzana jest nieruchomość przez wspólnotę lub spółdzielnię. Z jednej strony wysoki czynsz może być przeszkodą do zamieszkania w mieszkaniu, a wysokie koszty ogrzewania domu mogą przesądzić o konieczności zakupu mieszkania. Niezależnie czy decydujemy się na zamieszkanie w domu czy też w dużym mieszkaniu powinniśmy sprawdzić jakie mieszkania czy domy są w ofercie pośredników nieruchomości.

Duże mieszkania budowane z wielkiej płyty.

Tutaj sytuacja jest o tyle przewidywalna, że podaż tych mieszkań już nie wzrasta wraz z zakończeniem budowy w technologii wielkiej płyty . Nieruchomości takich jak wspominaliśmy wcześniej jest dosyć mało a ceny zależą od stanu technicznego nieruchomości a także sytuacji prawnej danego mieszkania. Często nabywcy takich nieruchomości mają problem w bankach aby uzyskać finansowanie zakupu. Takie mieszkania z uregulowanym stanem prawnym raczej będą trzymały swoją cenę bez względu na sytuację na rynku. Nawet jeżeli cena jest rynkowa często należy przygotować się na dłuższe oczekiwanie na amatora dużych nieruchomości, co może zająć nawet rok i więcej.