Polskie Wybrzeże – gdzie warto zamieszkać?

Jeśli zdarza nam się czasem spędzić urlop nad polskim morzem, to zapewne mamy jakieś ulubione miasto, zapewne odwiedziliśmy też kilka okolicznych lokalizacji. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, jak duże jest tak naprawdę nasze wybrzeże. Sama długość granicy morskiej to około 440 km, jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę całą długość wybrzeża morskiego Bałtyku, a zatem uwzględnimy też Zalew Szczeciński i Wiślany, to długość ta wzrośnie aż do 770 km. To bardzo duża i zróżnicowana powierzchnia – czy znajdziemy tam miejsce dla siebie?

Gdzie szukać naszego nowego miejsca zamieszkania?

To już zależy od naszych indywidualnych preferencji. Patrząc najbardziej na zachód, napotkamy na wyspy Wolin i Uznam. Jeśli zamieszkanie na wyspie nie jest tym, czego byśmy chcieli, to wróćmy na stały ląd i próbujmy dalej. Wkrótce dotrzemy do dwóch cieśnin (Dziwna i Świna), łączących Bałtyk z Zalewem Szczecińskim. Warto tam przyjrzeć się urokliwemu Dziwnowowi i Dziwnówkowi. Mijając kolejne mniejsze miasteczka, dotrzemy do słynnego Kołobrzegu – i będzie to pierwsze większe miasto na naszej trasie, dzięki prawie 50 tysiącom mieszkańców. Jeżeli nadal to za mało, to w dalszej drodze dotrzemy do słynnego Mielna i jeziora Jamno, a dalej za Ustką i Łebą dotrzemy już do Półwyspu Helskiego. Na tym oczywiście nie koniec, ale już widać, że wybór mamy dość spory.

No dobrze, ale co wybrać?

A co nam intuicja podpowiada? Jeśli akurat nic konkretnego, to warto rozważyć raczej większe miasta. Oczywiście te małe mają swój niepowtarzalny urok, ale niekoniecznie dobrze się sprawdzą poza okresem turystycznym. Wspomnieliśmy o Mielnie – bardzo blisko znajduje się też Koszalin. Często jest on pomijamy w rozważaniach „gdzie by tu zamieszkać nad morzem”, jednak bardzo niesłusznie. Przede wszystkim, jeśli porównujemy z mniejszymi miasteczkami ceny mieszkania Koszalin pełen jest bardzo atrakcyjnych ofert cenowych. Do tego, dzięki swojej wielkości zapewnia wszystko to, co może nam być potrzebne w ciągu roku – pracę, sklepy, kulturę… Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Koszalin, szukając naszego miejsca na Ziemi.

A zatem – nie czekajmy, czas na wycieczkę do Koszalina.