Jak wybrać najlepszą lokalizację dla naszego mieszkania na wynajem?

Wiadomo nie od dzisiaj, że jednym z najważniejszych czynników jakim trzeba się kierować decydując się na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem jest jego lokalizacja. Istotny jest tu również fakt czy mieszkanie kupujemy w celu późniejszej odsprzedaży, czy też po to aby je wynajmować. Jakie wskaźniki mogą nam podpowiedzieć czy dana lokalizacja jest dobrym wyborem?

Popyt na nieruchomości w danej dzielnicy

Przeglądając serwisy ogłoszeniowe w internecie możemy wyrobić sobie opinię o tym jak sprzedają się nieruchomości w obszarze którym jesteśmy zainteresowani. W każdym mieście można wyróżnić dzielnice w których nieruchomości bardzo dobrze i szybko się sprzedają jak i takie w których sprzedaż jest trudniejsza i trwa zazwyczaj długo. Czynnikami pozytywnymi które to warunkują są np. zadbane osiedla, dobra komunikacja, tereny zielone, wysoki status społeczny mieszkańców. Czynnikami negatywnymi są czynniki takie jak zaniedbana okolica, słaba komunikacja z resztą miasta, dzielnice zamieszkane przez element społeczny. Nawet gdy cena nieruchomości w takiej dzielnicy będzie atrakcyjna z pewnością nie jest to dzielnica w której warto inwestować.

Czas sprzedaży nieruchomości w danej dzielnicy

mieszkania Koszalin

Pośrednicy obrotu nieruchomościami często są zorientowani w jakim czasie w dalej dzielnicy można kupić czy też sprzedaż nieruchomość. Gdy w danej dzielnicy domy czy mieszkania szybko się sprzedają mówimy o rynku sprzedającego w przeciwnym wypadku mamy do czynienia z rynkiem kupującego.

Komu chcemy wynająć mieszkanie które kupujemy?

Musimy zastanowić się przed zakupem w jaką grupę najemców celujemy. Czy w danej lokalizacji będą osoby zainteresowane wynajmem określonego mieszkania. Najłatwiej oczywiście wynająć mieszkanie w centrum miasta i ten trend będzie raczej się utrzymywał. Tutaj najczęściej będą mieszkali single, studenci. W nowych i zamkniętych osiedlach najczęściej zamieszkają młode rodziny i pracownicy zarabiający znacznie powyżej średniej krajowej. W dzielnicach które sąsiadują z uczelniami możemy liczyć na duże zainteresowanie studentów, natomiast dzielnice dalej od centrum będą najczęściej w kręgu zainteresowania gorzej zarabiających Polaków.