Koszalin – miasto dla każdego

Patrząc na wykres demograficzny Koszalina, widzimy, że od czasów powojennych miasto bardzo intensywnie się rozrastało. Od niecałych 19 tysięcy mieszkańców w 1950 roku, w ciągu 40 lat liczba ta wzrosła do prawie 110 tysięcy i na tym poziomie – z drobnymi wahaniami – pozostaje do dziś. Oczywiście, tak jak każde współczesne miasto ma ono pewien problem z utratą ludności przez emigrację i wymieranie, a przyrost naturalny nie jest w stanie w pełni zrekompensować tej straty, jednak pomyślmy, czy rzeczywiście stanowi to poważny problem? Wejście do Unii Europejskiej i otwarcie tamtejszych rynków pracy spowodowało wyludnienie niektórych małych miasteczek i poważne spadki ludności w tych większych. Tymczasem badanie ludności Koszalina z 2014 roku pokazało, że mieszkańców jest o prawie tysiąc więcej, niż wykazywał to poprzedni spis z 2005 roku. Coś zatem musi przyciągać ludzi do tego miasta – pomyślmy co to może być.

Życie nie musi być drogie

Koszty życia w wielu miastach są tak wysokie, że wiek usamodzielniania się dzieci i wyprowadzania się od rodziców coraz bardziej się zwiększa. Szczęśliwie jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Koszalin znajduje się w niższej kategorii cenowej, dzięki czemu dostępność mieszkań wzrasta. Podobnie zresztą jeśli interesują na domy Koszalin przy stosunkowo niewielkiej cenie za metr kwadratowy domu, umożliwi nam zakup całkiem dużego lokum. A nie warto decydować się na zbyt małą powierzchnię. Patrząc na strukturę ludności Koszalina widzimy, że jeśli chodzi o osoby w wieku produkcyjnym, to liczba kobiet i mężczyzn jest bardzo podobna (w obu przypadkach po niewiele ponad 33% populacji), co zwiększa szansę na łączenie młodych ludzi się w pary i… może się wtedy przydać większa powierzchnia – zarówno dla nas, jak i dla potencjalnych dzieci.

Czy znajdę pracę w Koszalinie?

Dla większości ludzi jednym z kluczowych pytań przy wybieraniu lokalizacji do życia jest kwestia dostępności pracy. Jeśli chodzi o bardziej biurowo-przemysłowe nieruchomości Koszalin ma ponad 105 ha powierzchni w Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Licznie zlokalizowane tam firmy mogą liczyć na zwolnienia z części podatków i inne formy pomocy publicznej, przez co chętnie tam inwestują i potrzebują pracowników – takich jak my. A zatem – czy to nie najwyższy czas aby znaleźć jakieś lokum w Koszalinie?